Výlet do Nimes

Na výlet do jižního cípu Francie jsme jako mládež byli pozváni již skoro tři roky. Už tak dlouho nás Káťa Hejlová přemlouvala k výletu do Nimes, malebného městečka ležícího asi 40 km jihozápadně od Avignonu, kde již třetí rok studuje. Na konci silvestrovského pobytu jsme se konečně dohodli na jednom termínu a mohli jsme začít s přípravami na cestu.

Naše putování po Provence začalo na Zelený čtvrtek letem do Lyonu, kde jsme si půjčili mikrobus. Odtud jsem se vydali na jih. Ještě jsme se nestihli vymotat ze spleti nově vystavěných ulic kolem letiště, a už jsme se setkali s přívětivostí místních lidí. Bruno, velice milý chlapík, kterého jsme se ptali na cestu z rozestavěného letiště, nám stihl vyložit, jak má rád naši zemi, co umí říct česky a že nejlepší cesta je následovat jeho auto. Tak nás dovedl až na dálnici a my mohli vyrazit k našemu prvnímu cíli, městečku Orange, kde se nachází nejzachovalejší antické divadlo  Evropě.

V Nimes se k nám připojila Káťa a provedla nás nejen městem, ale i svou školou. Zároveň jsme byli představeni francouzským i českým kamarádům.

Nebudu vám detailně popisovat všechny krásy, co jsme viděli a zažili, protože by se pak tento článek nevešel ani do dvou čísel Souterrainu. Zmíním jen pár míst, která se mi nejvíce vryla do paměti.

Prvním takovým místem bylo Pont du Gard, část římského vodovodu, který do Nimes přiváděl vodu z padesát kilometrů vzdáleného městečka Uzes a ještě dnes se majestátně tyčí nad údolím řeky Gardony, posledním významným přítokem Rhony. Druhým místem, které mi utkvělo v paměti, je právě Nimes, ve kterém se nachází nejen nejzachovalejší aréna v Evropě, ale také mnoho dalších památek z doby římského impéria. Dalším zajímavým místem bylo městečko Aigues-Mortes, kde byli v 16. a 17. století vězněni hugenoti. Navštívili jsme věž, kde byla 38 let kvůli svému vyznání vězněna Marie Durand, o které mládež hrála jedno ze svých divadel. Dalšími zajímavými místy bylo středověké městečko Eze, azurové jezero Sainte-Croix v největším kaňonu v Evropě zvaném Le Gorges du Verdon a mnoho dalších měst jako jsou Arles, Avignon, Marseille a další.

Den jsme vždy začali společnou snídaní, po které jsme sbalili stany a vyrazili na celodenní cestu. Navzdory každodennímu vysílení po náročném dni jsme večer měli krátkou pobožnost. Na Velký pátek jsme četli pašijní příběh a v neděli pak o zvěsti vzkříšení.

Poslední den, když jsme až v nočních hodinách dorazili na letiště v Lyonu, jsme si oddychli, že se celý výlet nadmíru vydařil. Byli jsme rádi, že nám počasí přálo, vždy jsme měli kde spát a že těch 1600 kilometrů, které jsme po tom krásném kraji najezdili, se obešlo bez nehody či jiných komplikací.

Z celého výletu jsme si do dalších dní odvezli spoustu vzpomínek a pozitivních zážitků, které nás budou dlouho provázet při zdolávání každodenních povinností.

 

-m-