Černé labutě aneb král i kostelní věž bez čepice

J. Nadrchal

Čtvrtek, 24. Leden 2013 - 19:00

Americký ekonom a finančník libanonského původu profesor Nassim Nicholas Taleb, jenž se od jisté doby věnuje – řekl bych zjednodušeně řečeno – analýze vnímání ekonomie a světového dění obecně, zavedl hezké a velmi názorné termíny černá labuť, Normálov a Extrémov, které sice autor zdůvodňuje i matematicky, ale dají se popsat velmi populárně a jsou od té doby používány ekonomy, sociology, ale i „obyčejnými“ lidmi, někdy správně, někdy chybně, pro interpretaci událostí světového , širšího, ale i zcela osobního dosahu. Pojem „černá labuť“ má někdy blízko k zázraku, náhodě atd.
Česky vyšlo Talebovo stěžejní dílo Černá Labuť v nakl. Paseka v roce 2011 (anglicky 2007, rozšířená verze 2010 v nakl. Random House v NY).

Mne to velmi zaujalo a ve svém referátu chci populárně vysvětlit podstatu Talebových termínů, zmínit některé námitky, a v závěru černé labutě krátce ilustrovat na vlastních zážitcích – proto ten král a kostelní věž bez čepice (dotkne se to mj. i Tolerančního patentu, což může být do jisté míry i komické).
J. Nadrchal

Místo konání: sbor

Co už proběhlo:

12/04/2007 - 19:00 Setkání s hostem
22/09/2011 - 19:30 Povídání o škole v Kongu